Handcrafted illuminated nativity scene with a cave powered by electricity, recommended for figurines with a height of 6 to 10 cm, to be purchased separately.
The scenery is articulated on multiple levels carved into the rock, with two side staircases leading to the upper dwellings.
At the base, there is a large cave with faux brick walls, ideal for hosting the Nativity.
In the upper part, there are two rustic houses with arches and sloping roofs, positioned among moss and rocky walls.
The nativity scene is completed by lights distributed among the various areas, illuminating the cave and the dwellings. It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Base width: | 30 cm |
| Base depth: | 23 cm |
| Maximum height: | 35 cm |
| Door height: | 6-7.5 cm |
| Cave height: | 13.5 cm |
| With rear projection: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to