Handcrafted illuminated nativity scene with a fountain complete with a pump for water recirculation powered by electricity, complete with 10 cm Landi Moranduzzo series statues.
The scenery is developed on multiple levels with a cave dedicated to the Nativity at the lower part, topped by a village with rustic houses illuminated and set among rocks and cork.
A long central staircase connects the different levels of the nativity scene, while on the right side there is a fountain with moving water that further enriches the setting along with trees and landscape details.
The nativity scene will be shipped with the same number of figures shown in the photo: Nativity, three shepherds, two sheep, and a vendor, all belonging to the Landi Moranduzzo collection.
It is specified that the aforementioned Landi Moranduzzo series of 10 cm actually measures about 8.5-9 cm in height.
The total number of figures remains unchanged, but the subjects may vary according to availability.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Statue series: | 10 cm Landi Moranduzzo |
| Base width: | 60 cm |
| Base depth: | 35 cm |
| Maximum height: | 35 cm |
| Cave height: | 13 cm |
| Fountain basin height: | 4.5 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity |


By buying this product you can collect up to