Handcrafted nativity scene with lights and fountain complete with a pump for water recirculation, powered by electricity.
It is recommended for figurines 10 cm high, to be purchased separately.
The scenery develops over several levels with a central working fountain from which the water flows from the tap to the basin below, creating a realistic effect that enhances the entire setting. On the left side, there is a cave suitable for hosting the Nativity, while on the right, a staircase leads to the upper level composed of small rustic houses embedded in the rock and moss.
The lighting distributed in the scenery helps to make the environment more evocative and highlights the details present in the different levels of the nativity scene.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Base width: | 60 cm |
| Base depth: | 35 cm |
| Maximum height: | 35 cm |
| Cave height: | 15 cm |
| Fountain basin height: | 5 cm |
| Recommended for statues h: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity |


By buying this product you can collect up to