Illuminated village in Neapolitan style, its 90° shape with a semicircular base allows it to be placed, for example, in the corners of the nativity scene. On the lower floor, there are several open accesses where you can place the Nativity or set up some shops, while on the upper floor there are two doors with wooden shutters. This building is illuminated by battery-operated lights included (CR2032X2) and is handmade in Italy with wood, cork, and moss. The item is recommended for statues of height 5.5-6 cm, and all information related to compatible statues is available in the product details.
Measurements:
| Base radius: | 18 cm |
| Base side: | 16 cm |
| Height: | 26 cm |
| Lower floor door height: | 8.5 - 9 cm |
| Upper floor door height: | 8 cm |
| Recommended for statues: | 5.5 - 6.5 cm |
| Power supply: | Batteries included CR2032X2 |
| Material: | Wood-cork-moss |



By buying this product you can collect up to