Handcrafted illuminated nativity scene in classic Neapolitan style, featuring an electric-powered working fountain, complete with pump for the continuous recirculation of water.
The scenery is well-finished in detail: on the lower level, there is a wide space delimited by an arched entrance, inside which it is possible to place Nativity statues with a recommended height of 10-12 cm, according to one's tastes and preferences, some of which can be seen in related products.
Also on the lower level, near the fountain, there is the wooden entrance door of a residence and an imposing arch that allows access to an inner courtyard.
Inside the courtyard, there is a display cabinet, ideal for setting up a stall.
Throughout the lower area, it is possible to place statues of the same height, while on the upper level, where there is a balcony, it is possible to position statues of 10 cm height.
The lights, powered by electricity, illuminate the entire setting creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape particularly realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 41 cm |
| Maximum height: | 52 cm |
| Cave height: | 15 cm |
| Door height: | 12-16 cm |
| Court arch height: | 25 cm |
| Basin height: | 3.5 cm |
| Recommended for statues h: | 10-12 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to