Handcrafted nativity scene illuminated in classic Neapolitan style, complete with Landi Moranduzzo series statues and characterized by a working electric fountain, complete with pump for continuous water recirculation.
The set design is well finished in detail: on the lower floor there is a large space delimited by an arched entrance, within which the Landi Moranduzzo Nativity statues of 10 cm height are placed.
Also on the lower floor, near the fountain, there is the wooden entrance door of a house and an imposing arch that allows access to an internal courtyard.
Inside the courtyard, there is a display cabinet, ideal for setting up a stall.
In the entire lower area, statues of the same height are placed, while on the upper floor there is a balcony that completes the setting.
The lights, powered by electricity, illuminate the landscape creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape particularly realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
The Landi Moranduzzo series of 10 cm has an actual height of about 9 cm.
The number of figurines remains unchanged compared to the photo, but the subjects may vary based on availability, always keeping the same Landi Moranduzzo series.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 41 cm |
| Maximum height: | 52 cm |
| Cave height: | 15 cm |
| Door height: | 12-16 cm |
| Court arch height: | 25 cm |
| Pool height: | 3.5 cm |
| Statue height: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |






By buying this product you can collect up to