Handcrafted illuminated nativity scene in classic Neapolitan style, complete with statues from the Landi Moranduzzo series, characterized by the presence of a water mill on the lower part and a wind mill on the upper part.
The scenery is well finished in detail: on the lower floor there is a large space delimited by an arched entrance, where the Nativity statues from the Landi Moranduzzo series of 10 cm are placed.
Also on the lower floor, there is the water mill with a hand-painted watercourse, with a very realistic appearance, and a storage area for straw or tools.
In the entire lower area, additional statues of the same height are positioned.
From the lower part, a long staircase leads to the upper floor, where there are two houses overlooking a large terrace and the wind mill.
The lights, powered by electricity, illuminate the entire setting creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape particularly realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
It is noted that the Landi Moranduzzo series of 10 cm has a real height of about 9 cm.
The nativity scene will be shipped with the same number of figurines shown in the photo; subjects may vary according to availability.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 40 cm |
| Maximum height: | 58 cm |
| Cave height: | 17 cm |
| Door height: | 11.5-13.5 cm |
| Storage arch height: | 22 cm |
| Wind mill blade size: | 16 cm |
| Water mill wheel diameter: | 10 Ø cm |
| Statue height: | 10-12 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |






By buying this product you can collect up to