Handcrafted nativity scene in classic Neapolitan style, illuminated with warm lights powered by electricity and panel with fiber optic starry sky with flickering effect, battery operated (2 AA batteries not included), complete with 10 cm Landi Moranduzzo series statues.
The scenery is detailed and develops in height: on the lower level there is a large central cave where the Landi Moranduzzo Nativity is placed; there is also a space that can be used as a shop or storage and a semi-open double-leaf wooden entrance door that provides access to the upper floor.
On the upper level, there are houses with a common courtyard, ideal for completing the village scene. The electric lights and fiber optic starry sky create a suggestive atmosphere, while moss and bark make the landscape realistic with vegetation and rocky walls.
The nativity scene will be shipped with the same number of figures shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection. We remind you that the 10 cm Landi Moranduzzo series has a real height of about 9 cm. The figures may vary based on availability.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 39 cm |
| Maximum height: | 76 cm |
| Lower floor door height: | 14.5 cm |
| Upper floor door height: | 8-9 cm |
| Cave height: | 18-20 cm |
| Statue height: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |




By buying this product you can collect up to