Illuminated nativity scene with waterfall and working mill, the mountainous landscape is characterized by terracing on different levels that allow to create movement and emphasize the perspective effect.
On the right in the foreground is the waterfall where the water flows, the motion is generated by a continuously recycling pump powered by electricity.
On the left a cave where the Nativity series Landi Moranduzzo cm 10 is located.
In the center rises the stone staircase that leads to the heights where there are stone houses and the terracing on the right with the mill in motion powered by electricity.
This landscape will be able to create a very suggestive atmosphere thanks to the lighting, the water play of the waterfall and the movement of the donkey turning the mill.
The nativity scene is powered by electricity and made with wood, cork and moss.
We remind you that the Landi Moranduzzo series of cm 10 has a real height of about 9 cm.
It is also specified that the number of figurines will always remain the same as in the photo, but the subjects could be replaced with others of the same Landi Moranduzzo series according to availability.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 60 cm |
| Maximum height: | 57 h cm |
| Door height: | 6-8 h cm |
| Cave height: | 14 h cm |
| Material: | Various |
| Statue height: | 10 cm |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to