Illuminated Nativity scene with starry sky with battery-powered fiber optics with touch activation and complete with Landi Moranduzzo series statues cm 8.
The Nativity scene is composed on the ground floor of three caves of different sizes in which the Nativity with six subjects and other figures with sheep have been placed to complete the landscape.
On the left, there is a staircase leading to the terrace of the mountain where various illuminated houses and a castle at the top are located.
The staircase is flanked by a dizzying waterfall, for which the stream at the source crossed by a wooden bridge is also visible.
The lighting makes this Nativity scene very suggestive, the houses are powered by electricity, while the fiber optics of the sky operate on batteries (3xAA not included).
It is specified that the Landi Moranduzzo series 10 cm statues actually measure about 9 cm in height; furthermore, the Nativity scene will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, the subjects may change depending on the availability at the moment.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 34 cm |
| Maximum height: | 44 cm |
| Landscape height: | 16-20 cm |
| Stair height: | 12 cm |
| Cave height: | 10-13-17 cm |
| Complete with statues: | 10 cm Landi |
| Material: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity and batteries |






By buying this product you can collect up to