Shopping Cart
There are no more items in your cart
Nativity scene in Arabic style consisting of white multi-level houses characterized by flat roofs and a dome. The structure is overall well-finished with walls that mimic a stone effect, and the scene is colorful thanks to the lichens and vegetation. On the left, in the foreground, a large tent in front of the door, accompanied by a central staircase leading to the upper floors, followed on the right by a large area with an arched opening where the Nativity can be placed. This piece is already complete with lights that will make your nativity scene even more evocative and is part of a modular series, allowing you to expand the landscape. All compatible pieces are available under the table in related products. The item is recommended for 10 cm statues and was produced by Italian artisans using wood and cork.
Measurements:
| Base width: | 50 cm |
| Base depth: | 40 cm |
| Maximum height: | 37 cm |
| Recommended for statues: | 10 cm |
| Door height: | 10 cm |
| Cave height: | 12 cm |
| Materials: | Various |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to