Nativity scene in Arabic style consisting of white multi-level buildings characterized by flat roofs and domes.
The structure is overall well-finished with walls that mimic the stone effect, and the scene is colorful thanks to lichens and vegetation.
On the left, in the foreground, there is a large tent in front of the gate, flanked by a central staircase leading to the upper floors, while on the right there is a large room with an arched opening where the Nativity is placed.
This nativity scene is already complete with lights that make the setting even more suggestive.
It is part of a modular series for which it is possible to expand the landscape; all compatible pieces are available in related products below the table.
The item was produced by Italian artisans with wood and cork and is powered by electricity.
The nativity scene is complete with statues from the Landi Moranduzzo series of historical costumes 10 cm, which have a real height of about 8.5 cm.
The nativity scene will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, but the subjects may vary depending on availability at the time.
Measurements:
| Base width: | 50 cm |
| Base depth: | 40 cm |
| Maximum height: | 37 cm |
| Complete with series statues: | 10 cm Landi historical |
| Real height of statues: | 8.5 cm |
| Door height: | 10 cm |
| Cave height: | 12 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |
| Power supply: | Electricity |





By buying this product you can collect up to