Nativity scene in Arab style characterized by a village of white multi-level houses with classic flat roofs and domes, the structure is well-finished with cork walls that mimic the effect of stone.
The scene is colored thanks to lichens and vegetation, as well as the typical curtains placed in front of the house entrances.
In the foreground on the left, an arched door is carved into the staircase leading to the houses above, in the center a tent where, for example, the Nativity can be placed.
On the right is an electrically functioning fountain from which water flows.
This piece is already complete with lights that will make your nativity scene even more evocative.
The item is electrically powered and was produced by Italian craftsmen with wood and cork.
The nativity scene is complete with statues of the Landi Moranduzzo historical costume series of 10 cm, which actually measure about 8.5 cm.
Additionally, it will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, but the subjects may change depending on availability at the time.
Measurements:
| Base width: | 70 cm |
| Base depth: | 50 cm |
| Maximum height: | 43 cm |
| Complete with statues: | 10 cm Landi historical |
| Fountain height: | 4 cm |
| Door height: | 5-6 cm |
| Porch height: | 14 cm |
| Materials: | Wood, cork and moss |
| Power supply: | Electricity |



By buying this product you can collect up to