Complete nativity scene with Landi Moranduzzo statues series 10 cm, illuminated by warm white LED light with a working fountain, landscape in the distance and grotto.
The mountain landscape is characterized by terraces on different levels that enhance the perspective effect of the little houses in the distance.
In the center, we find a working fountain powered by electricity, complete with a pump for continuous water recirculation.
All around are placed Landi Moranduzzo statues from the 10 cm series that actually measure about 8.5 cm.
In particular, in the grotto on the left, we find the Nativity well-finished in detail.
The nativity scene was handcrafted by skilled artisans in Italy using wood, cork, and moss.
Furthermore, it is specified that the number of figurines will remain unchanged compared to the photo, but the subjects may be replaced with others from the same series depending on availability.
Dimensions:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 34 cm |
| Maximum height: | 43 cm |
| Grotto height: | 13 cm |
| Basin height: | 4 cm |
| Complete with statues: | Landi Moranduzzo series cm 10 |
| Actual statue height: | 8.5 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to