Complete nativity scene with Landi Moranduzzo series statues 10 cm high, with a village illuminated by warm white LED light in 18th-century Neapolitan style, with a working oven with fire effect light and a moving mill.
The scenery is arranged on two levels: on the upper level, there is a stable where the Landi Moranduzzo Nativity of the 10 cm series is placed, consisting of: St. Joseph, Mary, Baby Jesus, Donkey and Ox, and Angel Gloria above.
On the lower level, centrally, there is a working watermill powered by electricity with a continuous water recycling pump; while on the left, there is a space where a shop can be set up as desired with various small items.
On the right, there is a two-level house and a working oven powered by electricity with a flame effect.
All around, various statues are placed, either gazing or working, admiring the miracle of the birth of Baby Jesus.
It is specified that on the lower level, there is also an alley leading to the back of the nativity scene, where the idea of the village takes shape thanks to the multiple houses with balconies and stairways.
The nativity scene was handcrafted by skilled artisans in Italy using wood, cork, and moss.
The item is powered by electricity and equipped with two plugs.
It is also noted that the statues may vary slightly from the photograph, but the number remains unchanged.
Furthermore, the Landi Moranduzzo statues of the 10 cm series have an actual height of 8.5 cm.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 49 cm |
| Maximum height: | 46 cm |
| Stable height: | 17 cm high |
| Mill basin height: | 6 cm high |
| Statue series: | 10 cm high Landi Moranduzzo |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood-cork-moss |








By buying this product you can collect up to