Complete nativity scene with figurines and illuminated by electricity.
The setting features the nativity in the grotto at the center, staircases leading to the upper floor, a waterfall on the right, and houses winding along the entire ascent.
Additionally, in the lower part, there is a functional fountain and fire.
Handcrafted by Italian artisans in wood, cork, and moss.
The inserted figurines are from the 10 cm Landi Moranduzzo series with an actual height of 8.5 cm.
Please note that the item will be delivered with the same number of characters present, but the figures may vary based on current availability.
Measurements:
| Width: | 86 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Height: | 71 cm |
| Grotto height: | 19 cm |
| Arch height: | 10 cm |
| Entrance height of houses: | 9-11-12-14 cm |
| Oven floor height: | 5 cm |
| Fountain basin height: | 5 cm |
| Statue height: | 8-10 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood cork moss |




By buying this product you can collect up to