Illuminated village in Neapolitan style, complete with Landi Moranduzzo series statues of 6 cm, its 90° shape with semicircular base allows it to be placed, for example, in the corners of the nativity scene.
On the lower floor, there are several open accesses where the Nativity of the Landi Moranduzzo series of 6 cm is placed, while on the upper floor a balcony with two doors closed by wooden shutters.
This building is illuminated by battery-operated lights and is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
It is specified that these statues have a slightly lower height than the name of the series.
The article will be delivered with the same quantity of characters present in the images, but the figures may vary based on availability at the time.
Measurements:
| Base radius: | 18 cm |
| Base side: | 16 cm |
| Height: | 26 cm |
| Height of lower floor doors: | 8.5 - 9 cm |
| Height of upper floor doors: | 8 cm |
| Statue series: | Landi Moranduzzo 6 cm |
| Actual statue height: | 5.5 cm |
| Power supply: | Battery |
| Materials: | Wood, cork, and moss |





By buying this product you can collect up to