Palestinian-style nativity scene consisting of multiple housing units connected by arches, the houses are typically white with flat roofs and domes.
The structure is overall well-finished with walls that mimic a stone effect, and the scene is colorful thanks to the lichens, vegetation, and curtains at each entrance.
On the left, in the foreground, there is an opening where the Nativity is placed, next to a campfire complete with light fire effect that simulates the glow of burning wood.
In the center, there is a large square raised by some steps and enriched by a well with a wooden structure, while on the right there is a double faucet fountain.
The lights, fire, and fountain, powered by electricity, make the setting even more evocative.
The item was produced by Italian artisans using wood and cork.
The nativity scene is complete with Landi Moranduzzo series figurines of 6.5 cm and 10 cm, where the 10 cm version has a real height of about 8.5 cm.
The nativity scene will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, but the subjects may vary depending on availability at the time.
Measurements:
| Length: | 100 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Maximum height: | 40 cm |
| Cave height: | 13 cm |
| Stair height: | 6.5 cm |
| Central arch height: | 13 cm |
| Fountain basin height: | 6 cm |
| Door height: | 6-8-10 cm |
| Internal terrace height: | 2.5-3 cm |
| Square with well: | 24x20 cm |
| Statue height: | 6.5-10 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Materials: | Wood, cork |






By buying this product you can collect up to